Robotik Boya Performans Testinin Değeri |Ürünler Bitirme

2023-01-06 16:46:44 By : Mr. Martin Lee

Boya performansı testi için otomasyon kullanımının uygulanmasına ilişkin hususlar.#endüstri40

Boyama ve kaplama için özel olarak tasarlanmış robotlar, daha fazla yatırım getirisi için ürün kalitesini ve üretim verimliliğini optimize ederek çok sayıda avantaj sunar.Fotoğraf Katkısı: Tüm fotoğraflar Yaskawa America Inc.'in izniyle kullanılmıştır. Cnc Kapı Boya Makinası

Robotik Boya Performans Testinin Değeri |Ürünler Bitirme

Gelişen tüketici tercihleri, iyileştirilmiş estetiğe sahip son derece dayanıklı ürünlere yönelik artan talebi artırmaya devam ediyor.Sonuç olarak, optimize edilmiş endüstriyel kaplamaların kullanımındaki artış, ürün performansını artırmakta ve çevre standartlarını karşılamaktadır.Havacılık ve otomotivden elektroniğe, denizciliğe ve daha fazlasına kadar çok sayıda pazar, yüksek performanslı boya ve kaplama seçeneklerinin değerini görüyor.

Her yüksek mühendislik karışımının titiz standartlarda performans göstermesini sağlamak için, çeşitli sektörlerde giderek artan sayıda üretici, boya performansı testi için robotik otomasyon kullanımını uyguluyor.Düz test panellerinin (veya kuponların) iki eksenli püskürtme makineleriyle püskürtülmesi işlemi, yerini kavisli yüzeylerin (veya hızlı şekillerin) yüksek performanslı robotlar aracılığıyla kaplanmasına bırakıyor - çünkü hızlı şekillerle boya kaplama testi, üreticilere analiz için daha gerçekçi bir temsil sağlıyor. dayanıklılık ve kimyasal direnç gibi belirli boya veya kaplama faktörleri.

Yakın zamanda bir üretici, araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) laboratuvarında kullanılan eskiyen iki eksenli püskürtme makinesini dikkate alarak, bunun yerine daha esnek bir çözüm aradı.Dahili araştırma, modern püskürtme tabancası teknolojisine sahip optimize edilmiş bir endüstriyel robotun, çeşitli malzeme ve boyutlardaki hem düz hem de kavisli test panellerine tutarlı bir şekilde boya ve diğer kaplamaları püskürtme yeteneği sağlayabileceğini ortaya çıkardı.Sonuç olarak, şirket liderleri Yaskawa Motoman ile işbirliği yaptı ve 1) otomatik olarak bir püskürtme tabancasına boya yükleyen, 2) boya tabancasını belirli kalıplarda yönlendiren ve 3) boyayı istenen bir alt tabakaya uygulayan etkili bir robotik çözümü başarıyla tasarladı ve uyguladı. .

Tehlikeli ortamlarda Class 1, Division 1 kullanımı için Factory Mutual onaylı, yükselticiye monte edilmiş bir MPX1150 robotu, boya performansı testi için hassas ve tutarlı kaplama sağlar.

Bu ipucunu takip etmek ve daha güvenilir bir çözüm uygulamak isteyen üreticiler, uygun boyama veya kaplama robotunu seçerken akıllarında birkaç kavramı bulundurmalıdır.Hava sirkülasyonunun zayıf olduğu kapalı alanlar için, Sınıf 1, Bölüm 1 tehlikeli ortamlarda kullanım için Factory Mutual (FM) onaylı bir robot önerilir.Yangın veya patlamaları önlemek için önemli ölçüde elektrikli bileşen koruması gerektiren FM onaylı robotlar, yanıcı durumların önlenmesine yardımcı olur.Bu, özellikle yanıcı buharların veya parçacıkların açıktaki elektrikli bileşenler ve motorlarla temas edebileceği robotlar için geçerlidir.Bu nedenle boyama ve kaplama robotları, hava temizleme döngüsünü yönetmek için basınçlı hava veya inert bir gaz kullanan bir hava boşaltma kutusu ile özel olarak tasarlanmıştır.Genellikle "temizlenmiş ve basınçlandırılmış" olarak adlandırılan bu sürekli basınçlandırma, robot kolunun iç bölmesini elektronik ekipmana zarar verebilecek veya uçucu bir durum yaratabilecek potansiyel olarak zararlı maddelerden boşaltmaya yarar.

Dikkate alınması gereken diğer önemli robot özellikleri arasında kol tipi, yük taşıma kapasitesi, montaj konfigürasyonu ve çalışma alanı yer alır.Entegre kablolama, pnömatik hatlar ve boya hortumları için geniş yerleşim sağlamak üzere içi boş bir bilek tasarımı seçilmelidir.Bu, robot koluna veya iş parçalarına dolanmayı azaltacak ve daha fazla görev esnekliği için robot erişimini optimize edecektir.Bu çok yönlülüğe ek olarak, çeşitli püskürtme tabancalarının ve küçük zillerin kullanılmasına olanak tanıyan artırılmış bilek taşıma yüküne sahip bir robot vardır.Farklı talepleri karşılamak için boyama robotları genellikle çeşitli konfigürasyonlarda monte edilebilir.Duvara monte robotlar için hareket aralığındaki önemli iyileştirmeler, özellikle daha fazla esnekliğin gerekli olduğu durumlarda faydalıdır.Geliştirilmiş kol tasarımları (örn. ince kol modelleri), daha fazla verimlilik ve artan robot yoğunluğu için iş parçalarının robota daha yakın boyanmasına veya kaplanmasına da olanak sağlayabilir.

5 kg'lık bileğe sahip ince kollu MPX1150 kaplama robotu, çeşitli endüstriyel kaplama görevlerini mümkün kılar.

İster bir boya performans çalışma hücresi ister başka bir robotik çözüm uyguluyor olsun, boyama ve kaplama robotları kullanan üreticiler genellikle hedeflenen geri ödeme süresi içinde yatırım getirisini (ROI) hızlandıran somut sonuçlar görürler.Yüksek performanslı robotlara geçişi düşünen operasyonlar, aşağıdaki faydaları beklemelidir:

Bu faydaların yanı sıra, robotik otomasyonun kullanılması, iki eksenli püskürtme makinelerine göre daha yüksek uygulama hızına yardımcı olarak verimli iş organizasyonu ve daha az bekleme süresi sağlar.Benzer şekilde, robotik güvenlik standartları ve robot koruması nedeniyle, genel çalışma ortamını iyileştirerek iş yeri güvenlik protokollerine sürekli vurgu yapılabilir.

Robotik otomasyonun bu tür bir çalışma ortamında sağlayabileceği faydaları deneyimlemek için üreticilerin, dağıtım ve boyama konusunda geniş bir deneyim yelpazesine sahip bir robot tedarikçisi veya entegratörü ile iletişime geçmesi gerekir.Bu, ROI'yi artırırken arıza süresini en aza indirerek verimli uygulamaya izin verir.

Peter Goike, Yaskawa America, Inc. — Motoman Robotics Division'da yardımcı baş uygulama uzmanıdır.motoman.com'u ziyaret edin.

Uzmanlarımız çinko fosfat ve ön arıtma hakkında özel soruları paylaşıyor

Alt tabakayı basitçe ısıtmak kaplamayı iyileştirmez.Uygulamanız için en iyi kürleme fırınını seçerken dikkate alınması gereken birçok değişken vardır...

Metal boyama işlemlerinde elektrostatik topraklamayı ele almanın birçok yöntemi vardır ve Mueller Electric'ten Tim Ulshafer, süreciniz için en iyi yöntemin basit ve değerli bir alıştırma olduğunu söylüyor.

Robotik Boya Performans Testinin Değeri |Ürünler Bitirme

Boya Kaplama Makinası Telif Hakkı © 2023 Gizlilik Politikası [Oturum Aç]